





Mivel is kezdhetném Szeged bemutatását, mint a városunk jelképévé vált Dómmal. Ez a gyönyörű, monumentális templom az egyetlen olyan székesegyház Magyarországon, amely a XX. században épült.
Nevét onnan kapta, hogy fogadalomból építették. Miután 1879-ben a város szinte teljesen elpusztult az árvízben, az egyházfenntartó kegyurak ünnepélyes keretek között tettek fogadalmat 1880. november 28-án. "Hogyha Szeged még egyszer felépül az árvizet követően, akkor méltó keresztény templom is építtessék."
Schulek Frigyes fantasztikus tervet készít: a templom egy dombra épült volna, fehér mészkőből, kör alakú tornyokkal, a domb oldalába vízesést és a nemzeti hősöknek lovasszobrot tervezett. Ez a terv viszont túlságosan sokba került, így nem került sor a kivitelezésre. 1912-ben Schulek terveit Foerk Ernő tervezte át, nem lesz domb, téglából épül a templom, de a templom monumentalitását hatalmas tornyokkal érzékeltetik.
1913-ban megkezdődik a templom építése, de az I. Világháború kitörése miatt 1914-ben félbe is szakad. Hogy meddig jutottak, azt ma is láthatjuk, fehér csík van a tornyokon, a Szózat szövegével: "Az nem lehet, hogy annyi szív hiába onta vért" 1914-1918
1914-1924 között kérdéses a templom sorsa, egyesek szerint már nem is fog soha felépülni. Végül Móri Glattfelder Gyula (püspök) és Klébelsberg Kúnó (vallási- és közoktatási miniszter) összefogásával újraindul a templom építése. 1930. október 24-én szentelik a templomot.
Magasság: A torony 81 m, a kupola kívülről 53.6 m, belülről 33.4 m.